286_20240904_152401.jpg

Letní soustředění žáků a přípravek ve Švýcarsku

Celkem 90 hráčů kategorií U8 až U15 plus 15 členů realizačního týmu prožilo týden plný fotbalu a dalších sportovních zážitků v okolí Ženevského jezera ve Švýcarsku. Pojďme se za průběhem akce ohlédnout.

Vyrazili jsme předposlední srpnovou sobotu ráno dvěma autobusy a na místo dorazili o úmorných 14 hodin později. Přípravky se ubytovaly v chatě Le Petit Poucet v horském středisku Villars-sur-Ollon, zatímco žáci zamířili na protější stranu kopce do chaty Cazot ve vesnici Les Giettes. Příjemné teploty v nadmořské výšce okolo 1200 m.n.m. nám skýtaly dobré podmínky pro spánek a odpočinek, jinak jsme většinu času trávili v údolí v okolí města Monthey, které je jak co do velikosti, tak co do letních teplot srovnatelné s Mělníkem.

Náš denní režim zahrnoval budíček, snídani a odjezd autobusem na tréninkový stadion FC Monthey s množstvím travnatých ploch. Po tréninku jsme se přesunuli buď na koupaliště, nebo na multifunkční hřiště vedle stadionu, kde jsme si dali lehký oběd. A poté už následovaly odpolední zážitkové aktivity - vodní radovánky na místním skvěle vybaveném koupališti (skluzavka, tobogán, „divoká řeka“ či skokanská věž s odrazovými prkny v různé výšce nad hladinou), laser game (hodně vymazlená záležitost - dvě místnosti, dvoupatrové bludiště... kam se na toto zařízení hrabou laser games v Praze), či hopsání v jumplandu s množstvím trampolín a atrakcí, který jsme měli celý pro sebe. Letos jsme vynechali jízdu na nafukovacím „banánu“ taženém za motorovým člunem na jezeře, protože po zkušenostech z loňska víme, že zejména pro některé mladší účastníky je to příliš stresující aktivita. Navečer jsme se vrátili na chatu, dali si větší teplou večeři a zpravidla nechali klukům volnou zábavu cca do půl deváté (fotbal, pingpong, stolní fotbálek, trampolína). Pak sprcha a večerka.

Také letos probíhala po dobu soustředění „celotáborová hra“ sestávající z každodenních aktivit v rámci týmů. U přípravek bylo jejím tématem Euro 2024, kluci se rozdělili do šesti předem vybraných národních týmů (Španělsko, Francie, Anglie, Německo, Portugalsko a Česko), vytvořili si vlajky a plnili zadané úkoly (kvíz, jízda na tobogánu na rychlost, opičí dráha v jumplandu atd.), za něž dostávali body.

V závěru soustředění celotáborovka vyvrcholila fotbalovým turnajem, za který vítězný tým obdržel putovní pohár (turnaj pořádáme každý rok). A nakonec byl vyhlášen a odměněn i vítězný tým celé celotáborovky.

A rovněž letos se našemu hostiteli Rendovi podařilo vyjednat přátelské zápasy pro žáky i přípravky s místním klubem FC Monthey. Nejprve se utkali naši hráči ročníků 2013 a 2014 se silným domácím týmem ročníku 2014 (v utkání velmi dobré úrovně jsme zvítězili 6:5) a poté si naši žáci U15 zahráli s týmem stejně starých kluků domácího klubu (kteří byli jednoznačně o level či dva výše, zápas skončil naší vysokou prohrou 0:13).

Po celou dobu soustředění jsme měli k dispozici fantastický servis od našeho hostitele Rendy a kuchařů na obou chatách. Renda nám velmi pomohl mj. při řešení snad jediné negativní situace, která během soustředění vyvstala, a sice vážného zranění v podobě zlomeniny kotníku jednoho z kluků. Díky Rendově úsilí byl zhruba dvě hodiny po úrazu zpět s námi s francouzskými holemi a zasádrovanou nohou. Za toto a vše ostatní, co pro nás v rámci soustředění udělal, patří Rendovi náš obrovský dík!

A co si ze soustředění odnášíme? Domnívám se, že přípravkoví kluci v rámci fungování pospolu napříč věkovými kategoriemi jednak navázali nové vztahy a jednak upevnili a prohloubili ty stávající. Není to tak, že by tvořili jednu celistvou velkou partu, ale je vidět, že v rámci jednotlivých věkových kategorií menší party vznikají, zejména u těch starších ve věku 9 až 10 let. Mladší kluci se zatím sdružují spíše po dvojicích či trojicích, ale to je asi přirozený vývoj. Během tréninkových jednotek jsme veskrze všichni trenéři najeli na činnosti, na které budeme chtít navázat během podzimní sezóny. Jsme tedy moc rádi, že jsme soustředění zvládli (až na to jedno zranění) bez dalších zdravotních komplikací, užili si spoustu zábavy v krásném prostředí a také něco potrénovali.